Yazılar / Articles:
Git / Goto:

THAILAND
“One night in Bangkok”

“Made in Thailand” Geçti€imiz 10-20 yılda yavaş yavaş kullandı€ımız eşyalarda yer etmeye başlayan bir yazı oldu. Daha öncesinde belki Yull Bryner’ın oynadı€ı “Anna and the King” filminden Siam olarak bildi€imiz bu ülke yavaş yavaş dünyada ismini duyurmaya başladı. Benim için ise Tayland’dan çok Bangkok vardı, içinde en azından bir gece geçirmek istedi€im.

Popüler kültürden devam edecek olursak “The Beach” filmindeki kaotik Bangkok ve tropik adalar vardı bir de. Filmi oldukça be€enmeme karşın bir türlü Hollywood örtüsünün altından kurtulamadı benim için. Tayland’da geçen bir film olarak benimseyemedim bir türlü.

The Beach filminin de başladı€ı Kaosan ve çevresinde başladı benim Thailand maceram. Önce bu Turist kaynayan sokaklarda tanıdım Taylandlıları, Tayland kültürünü.

En güzel sürpriz ise Thai Yemekleri oldu benim için. Uzakdo€u dendi€inde aklıma Çin yemekleri ve Sushi geliyordu sadece. Türkiyede pek yaygın olmayan Thai mutfa€ını pek tanımıyordum. Erışteler, makarnalar, tavuklu yemekler ilk bakişta Çin mutfa€ını anmsattı. Fakat günler geçtikçe anladım ki Thai mutfa€ı Çin’den çok farklı. Benim hepsini Çin yeme€ine benzetmem, beyaz insanların Kızıldereliler için “hepsi birbirine benziyor” derken ki cahilli€i ve umursamazlı€ından farkli de€il imiş.

Annemi dinlemeden sokaklardaki seyyar satıcılardan yedi€im “Pad Thai” lerin içindeki fıstıkların, sadece kokusunu takip ederek buldu€um içinde yumurta, midye ve çeşitli deniz ürünleri oldu€unu tahmin etti€im, binbir çeşit sosla pişen yeme€in tadı hala dama€ımda.

Anlaşıldı€ı kadarıyla Thailandlılar köpek yeme€i de birakmişlar sokaklarda çok fazla sokak köpe€i dolaşıyor. Hemen hemen hepsi de yaralı, sakat. En fakir evlerde bile köpekler görülüyor. Belki de zor zamanlar için saklıyorlardır kimbilir?

Bangkok bir kanallar şehri, İçinde kanallar olan hemen hemen her şehirin başına geldi€i gibi Venedik ile karşilaştırılıyor. Söylenenlere inanılırsa artık Bangkok Uzak Do€unun Venedi€i de€ilmiş eskisi gibi, çünkü şehir içine giren kanalların bir kısmı ve ço€u kapanmış artık ulaşım için kullanılmiyor ve kanallar oldukça kirli.

En büyük nehir olan Chao Phraya kahverengi akıyor, Nehir da€lardan Bangkok’a gelirken yol üzerinde topladı€ı herşeyi Bangkok’un içınden geçiriyor buyük bir hızla. Ince uzun kayıklarla Chao Phraya üzerinde seyahat etmek te Bangkok’taki en hızlı ulaşım. Şehir içınde araç trafi€i büyük bir keşmekeş çunkü. Yolların hemen hemen tamamı birbirleriyle dörtyola€ızlarında kesişiyor ve trafi€i zamam zaman 10dk. Kırmızı yanan trafik ışıkları düzenliyor. Sabah saat 3’te 15 dakikanın altında ulaşılan havaalanına, gun içinde 1 saatin altında ulaşmak imkansız. Tabi bu durum İstanbul’da yaşayanlar tarafindan da normal kabul edilir.

Bangkok dışında turistlerin görmesi gereken yerlerden bir de “yüzen Pazar” Damnoen Sanoak. Bangkok iıçindeki yüzen pazarın artık çok turistik oldu€u söylendi€inden tekneler üzerinde kurulan bu pazarı görmek içın yaklaşık 2 saat kadar uza€a gitmek gerekiyor. Çeşit çeşit meyveleri, hediyelik eşyaları satmak için turistlerin peşinde koşan tekneler oldukça güzel ve yeni bir tecrübe fakat insan Bangkok’taki pazarı merak etmeden duramiyor. “Damnoen Sanoak’ta herkes turristlere birşey satmaya çalişıyorsa Bangkoktaki turistik olan Pazar nasıl bir yer? Buradan daha turistik bir yer olabilir mi?“ diye

© 2003 Rüçhan Ziya
rziya@RuchanZiya.com

FOTOĞRAFLAR
PHOTOS

İLK SAYFA
HOME PAGE

YAZILAR
ARTICLES
 
 Fiyatlar - Sipariş  
 Copyright 2003 © Rüçhan Ziya
RZiya@RuchanZiya.Com

*Sitede yayınlanan resim/yazıları satın almak veya yayınlamak içın ba€lantıya geçin.
*Please contact if you are interested in publishing/purchasing articles or images on the site.